Press

Sidewaysin tiedottajana toimii Johannes Kinnunen (041-5336211, johannes@fullsteam.fi)

Jos et saa vielä Sidewaysin tiedotteita tai sinulla on kysyttävää festivaaliin liittyen, ota yhteyttä!

PROMOKUVAT

Festivaaleilla esiintyvien artistien promokuvia löytyy täältä.

Sideways 2017 -tapahtumakuvia vapaaseen toimitukselliseen media-käyttöön löytyy täältä. Muistathan mainita kuvaajan ja Sidewaysin nimet käytön yhteydessä, krediitit löytyvät aina kuvatiedoston nimestä (esim: Sideways / Etunimi Sukunimi).

AKKREDITOINTI

Sidewaysin akkreditointi on päättynyt. Kaikkiin hakemuksen lähettäneisiin ollaan yhteydessä sähköpostitse. Kaikki kyselyt akkreditointeihin liittyen: akkreditointi@fullsteam.fi

Mikäli saat hyväksytyn päätöksen, voit noutaa Sideways-lippusi sekä mahdollisen kuvausluvan akkreditointipisteeltä Nordikselta. Muista lukea huolellisesti saamasi ohjeistus sekä varata 10€ hyväntekeväisyyteen (kohde: Global Clinic) ohjattavaa akkreditointimaksua varten.

To 7.6.2018 klo 12.00-18.00
Pe 8.6.2018 klo 12.00-23.00
La 9.6.2018 klo 13.00-23.00
Su 10.6.2018 klo 13.00-21.00

Saavuthan ajoissa ja mahdollisuukien mukaan jo torstaina, ruuhkia luvassa varsinkin perjantaina klo 16-20 välillä. Varaudu jonoihin!

KUVAAMINEN SIDEWAYSISSA

Sidewaysin kuvaaminen ilman photo-passia on sallittua kaikkialla festivaalialueella.

Keikkojen kuvaaminen lavan edessä edellyttää photo-passia. Kolmen suurimman lavan edessä (Sideways Stage, Aurora, Black Box) löytyy kuvausalueet, joissa kuvaaminen sallittua ilman salamaa 3 ensimmäisen biisin ajan. Videokuvaaminen on kiellettyä ilman artistilta saatua kuvauslupaa.

POIKKEAVIA KUVAUSOHJEITA:

PE

LA
A Perfect Circle – photo pitissä 2 ensimmäistä biisiä. Yhtyeen kuvaaminen yleisön joukossa kiellettyä.

SU
The Comet is Coming – kaikenlainen kuvaaminen kiellettyä

ARTISTIEN HAASTATTELUPYYNNÖT

Alempaa löydät Sideways-esiintyjien haastattelukontaktit. Sovithan kaikki haastattelut hyvissä ajoin ennen festivaalia.

 

ULKOMAISET ARTISTIT:

A Perfect Circle
BMG / Tina Jukarainen (044-0723283, tina.jukarainen@bmg.com)

Actress
Johannes Kinnunen (041-5336211, johannes@fullsteam.fi)

Alex Cameron
Playground / Nick Triani (050-5780443, triani@playgroundmusic.com)

Apparat
Johannes Kinnunen (041-5336211, johannes@fullsteam.fi)

Bardo Pond
Johannes Kinnunen (041-5336211, johannes@fullsteam.fi)

Ben Frost
Johannes Kinnunen (041-5336211, johannes@fullsteam.fi)

Cigarettes After Sex
Johannes Kinnunen (041-5336211, johannes@fullsteam.fi)

The Comet Is Coming
Johannes Kinnunen (041-5336211, johannes@fullsteam.fi)

The Dead C
Johannes Kinnunen (041-5336211, johannes@fullsteam.fi)

Deerhunter
Playground / Tommi Muhli (044-5400486, tommi@playgroundmusic.com)

Dopplereffekt
Johannes Kinnunen (041-5336211, johannes@fullsteam.fi)

Ezra Furman
Johannes Kinnunen (041-5336211, johannes@fullsteam.fi)

James Holden & The Animal Spirits
Johannes Kinnunen (041-5336211, johannes@fullsteam.fi)

Jane Weaver
Johannes Kinnunen (041-5336211, johannes@fullsteam.fi)

Makthaverskan
Johannes Kinnunen (041-5336211, johannes@fullsteam.fi)


Sony / Marjo Nevalainen (0207-421500, marjo.nevalainen@sonymusic.com)

The National
Playground / Tommi Muhli (044-5400486, tommi@playgroundmusic.com)

No Fun At All
Johannes Kinnunen (041-5336211, johannes@fullsteam.fi)

Preoccupations
Playground / Nick Triani (050-5780443, triani@playgroundmusic.com)

Rodriguez
Johannes Kinnunen (041-5336211, johannes@fullsteam.fi)

Silvana Imam
Johannes Kinnunen (041-5336211, johannes@fullsteam.fi)

Sleaford Mods
Playground / Tommi Muhli (044 5400 486, tommi@playgroundmusic.com)

TOKiMONSTA
Johannes Kinnunen (041-5336211, johannes@fullsteam.fi)

Varg
Johannes Kinnunen (041-5336211, johannes@fullsteam.fi)

Visible Cloaks
Johannes Kinnunen (041-5336211, johannes@fullsteam.fi)

Warpaint
Playground / Tommi Muhli (044 5400 486, tommi@playgroundmusic.com)

Yamantaka // Sonic Titan
Johannes Kinnunen (041-5336211, johannes@fullsteam.fi)

Young Fathers
Playground / Tommi Muhli (044 5400 486, tommi@playgroundmusic.com)

 

KOTIMAISET ARTISTIT:

Adikia
Rutilus Music (info@rutilusmusic.com)

Antti Autio
Rapu Records (rapurecords@gmail.com)

Dark Buddha Rising
Svart Records / Jukka Taskinen (040-7799618, jukka.taskinen@svartmusic.com)

Detalji
detaljimusic@gmail.com

DJ Kridlokk
Monsp Records (info@monsp.com)

Draama-Helmi
draamis666@gmail.com

Elias Gould
PME Records / Noora Kärki (044-9811633, noora@pmerecords.fi)

Esa Kotilainen
Alt Agency / Henri Tuunanen (050-4937465, henri@altagency.fi)

Gasellit
Universal / Jannika Nyqvist (040-684 2029, jannika.nyqvist@umusic.com)

Gettomasa
PME Records / Noora Kärki (044-9811633, noora@pmerecords.fi)

Henna Emilia & Houreet
Stupido / Joose Berglund (040-5468779, joose@stupido.fi)

Hero Dishonest
cheese@herodishonest.com

HÄN
Svart Records / Jukka Taskinen (040-7799618, jukka.taskinen@svartmusic.com)

Islaja
Svart Records / Jukka Taskinen (040-7799618, jukka.taskinen@svartmusic.com)

Joni Ekman & Koira
joniekman91@gmail.com

Joose Keskitalo
TBC

K-X-P
Svart Records / Jukka Taskinen (040-7799618, jukka.taskinen@svartmusic.com)

Karina
Pietari Pyykönen (040-7611203, pietari@isthisart.fi)

Kaukolampi
Svart Records / Jukka Taskinen (040-7799618, jukka.taskinen@svartmusic.com)

Kauriinmetsästäjät
Warner / Essi Varila (essi.varila@warnermusic.com)

Keuhkot
TBC

Lasten Hautausmaa
Svart Records / Jukka Taskinen (040-7799618, jukka.taskinen@svartmusic.com)

Lau Nau
Fonal / Sami Sänpäkkilä (sami@fonal.com)

Litku Klemetti
litkuband@gmail.com

M
Solina / Tom Riski (040-1711306, tom@solinarecords.com)

Man Duo
Solina / Tom Riski (040-1711306, tom@solinarecords.com)

Mirel Wagner
Aki Roukala (aki@isthisart.fi)

NYOS
nyosjkl@gmail.com

Oranssi Pazuzu
Svart Records / Jukka Taskinen (040-7799618, jukka.taskinen@svartmusic.com)

Paperi T
Universal / Jannika Nyqvist (040-684 2029, jannika.nyqvist@umusic.com)

Pariisin Kevät
Fullsteam Management / Katja Vauhkonen (040-7479933, katja@fullsteam.fi)

PastoriPike
Live Nation / Annika Oksanen (045-6336915, annika.oksanen@livenation.fi)

Plastic Tones
Svart Records / Jukka Taskinen (040-7799618, jukka.taskinen@svartmusic.com)

Risto
Fonal / Sami Sänpäkkilä (sami@fonal.com)

Ruusut
Fullsteam Records / Katja Vauhkonen (040-7479933, katja@fullsteam.fi)

Rättö & Lehtisalo
Ektro Records (ektro.records@dnainternet.net)

Siinai
jonas@kaikustudios.com

$now
Live Nation / Annika Oksanen (045-6336915, annika.oksanen@livenation.fi)

Sofa
Warner / Essi Varila (essi.varila@warnermusic.com)

SUAD
Playground / Tommi Muhli (044-5400486, tommi@playgroundmusic.com)

Talmud Beach & Faarao Pirttikangas
Alt Agency / Henri Tuunanen (050-4937465, henri@altagency.fi)

Teksti-TV 666
Svart Records / Jukka Taskinen (040-7799618, jukka.taskinen@svartmusic.com)

Too Slow
too.slow.hki@gmail.com

Ursus Factory
ursusfactory@gmail.com

Versace Henrik X NCO X Melo
All Day / Feniks Willamo (045-2390170, feniks@allday.fi)

Vesta
Warner / Isadora Kamotskin (isadora.kamotskin@warnermusic.com)

View
Vild / Martin Linnankoski (045-6346656, martin@vildmusic.com)

Virta
Svart Records / Jukka Taskinen (040-7799618, jukka.taskinen@svartmusic.com)

Yona
Universal Music / Tara Kojonen (tara.kojonen@umusic.com)