Sidewaysin tiedotuksesta ja muista media-asioista vastaa Anna Mäkelä (050-5814153, anna@fullsteam.fi).

Jos et saa vielä Sidewaysin tiedotteita tai sinulla on kysyttävää festivaaliin liittyen, ota yhteyttä!
 

Promokuvat

Festivaaleilla esiintyvien artistien promokuvia löytyy täältä.

Sidewaysin tapahtumakuvia aikaisempien vuosien festivaaleilta vapaaseen toimitukselliseen media-käyttöön löytyy täältä. Muistathan mainita kuvaajan ja Sidewaysin nimet käytön yhteydessä, krediitit löytyvät aina kuvatiedoston nimestä (esim: Sideways / Etunimi Sukunimi).


Akkreditointi

Sidewaysin akkreditointi avataan jälleen keväällä 2021. Huomaattehan, että saamme valtavasti hakemuksia, joista vain osa voidaan hyväksyä. Lähetetty hakemus ei siis takaa ilmaislipun myöntämistä.


Kuvaaminen Sideways-alueella

Sideways-alueella kuvaaminen on sallittua myös ilman photo-passia eli kaikki halukkaat voivat tuoda tapahtumaan myös järjestelmäkameroita.

Keikkojen kuvaaminen lavan edessä ns. photo pitissä edellyttää akkreditoinnin myöntämää photo-passia. Kolmen suurimman lavan edessä (Sideways Stage, Aurora, Black Box) löytyy kuvausalueet, joissa kuvaaminen sallittua ilman salamaa 3 ensimmäisen biisin ajan (joillain artisteilla voi olla tästä poikkeavia kuvaussääntöjä).

Keikkojen vdeokuvaaminen on kiellettyä ilman artistilta saatua kirjallista kuvauslupaa.


Artistien haastattelupyynnöt

Sovithan kaikki haastattelut ja muut käytännön asiat suoraan artistin edustajien kanssa hyvissä ajoin ennen festivaalia. Alempaa löydät Sideways-esiintyjien haastattelukontaktit. Tarvittaessa artistihaastatteluihin liittyvissä kysymyksissä auttaa Anna Mäkelä (050-5814153, anna@fullsteam.fi).
 

ULKOMAISET ARTISTIT:

100 gecs (US)
Fullsteam / Anna Mäkelä (anna@fullsteam.fi)

ALTIN GÜN (NL)   
Fullsteam / Anna Mäkelä (anna@fullsteam.fi)

ANNA OF THE NORTH (NO)
Universal Music / Anniina Baumann (anniina.baumann@umusic.com)

ANNA VON HAUSSWOLFF (SWE)
Fullsteam / Anna Mäkelä (anna@fullsteam.fi)

THE AVALANCHES (AU)
Playground / Laura Jonsson (laura@playgroundmusic.com)

BELLE AND SEBASTIAN (UK)
Playground / Laura Jonsson (laura@playgroundmusic.com)

CATE LE BON (UK)
Fullsteam / Anna Mäkelä (anna@fullsteam.fi)

DAGNY (NO)
Universal Music / Anniina Baumann (anniina.baumann@umusic.com)

DIIV (US)
Playground / Laura Jonsson (laura@playgroundmusic.com)

FLOATING POINS (UK)
Playground / Laura Jonsson (laura@playgroundmusic.com)

GIANT SWAN (UK)
Fullsteam / Anna Mäkelä (anna@fullsteam.fi)

HENRIK PALM (SWE)
Svart Records / Jukka Taskinen (jukka.taskinen@svartmusic.com)

JUNGLEPUSSY (US)
Fullsteam / Anna Mäkelä (anna@fullsteam.fi)

KELIS (US)
Fullsteam / Anna Mäkelä (anna@fullsteam.fi)

LOS BITCHOS (UK)  
Fullsteam / Anna Mäkelä (anna@fullsteam.fi)

MOLCHAT DOMA (BY)  
Fullsteam / Anna Mäkelä (anna@fullsteam.fi)

OM (US)
Fullsteam / Anna Mäkelä (anna@fullsteam.fi)

SHAME (UK)
Fullsteam / Anna Mäkelä (anna@fullsteam.fi)

SQUID (UK)
Fullsteam / Anna Mäkelä (anna@fullsteam.fi)

TKAY MAIDZA (AU)
Fullsteam / Anna Mäkelä (anna@fullsteam.fi)

RICHARD DAWSON (UK)  
Fullsteam / Anna Mäkelä (anna@fullsteam.fi)

ROLLING BLACKOUTS COASTAL FEVER (AU)   
Fullsteam / Anna Mäkelä (anna@fullsteam.fi)

SHAME (UK)
Fullsteam / Anna Mäkelä (anna@fullsteam.fi)

SÓLSTAFIR (ISL)
Svart Records / Jukka Taskinen (jukka.taskinen@svartmusic.com)

TODD TERJE DJ-set (NO)
Fullsteam / Anna Mäkelä (anna@fullsteam.fi)

VANISHING TWIN (UK)
Fullsteam / Anna Mäkelä (anna@fullsteam.fi)

KOTIMAISET ARTISTIT

22-PISTEPIRKKO
Piikkikasvi / Kari Pössi (kari.possi@piikkikasvi.fi)

ASTRO CAN CARAVAN
Fullsteam Agency / Minette Ristikari (minette@fullsteam.fi)

F
Universal Music / Mari Hautamäki (mari.hautamaki@umusic.com)

GASELLIT
Sony / Jannika Nyqvist (jannika.nyqvist@sonymusic.com)

GETTOMASA
PME Records / Saara Everi (saara@pmerecords.fi)

THE HEARING
Solina Records (info@solinarecords.com)

ISAAC SENE
Warner Music / Anna Jousilahti (anna.jousilahti@warnermusic.com)

JESSE MARKIN
Vild Records / Martin Linnankoski (martin@vildrecords.com)

KAIRON; IRSE!
Svart Music / Jukka Taskinen (jukka.taskinen@svartmusic.com)

KARINA
Is This Art / Pietari Pyykönen (pietari@isthisart.fi)

LAURI HAAV
PME Records / Saara Everi (saara@pmerecords.fi)

LITKU KLEMETTI
Luova Rocords (promo@luovarecords.fi)

M
Solina Records / Tom Riski (tom@solinarecords.com)

MANNA
Suomen Musiikki / Kari Hynninen (khykari@gmail.com)

MAUSTETYTÖT
Is This Art / Aki Roukala (aki@isthisart.fi)

PAPERI T & KHID
Universal Music / Stella Kylä-Liuhala (stella.kylaliuhala@umusic.com)

PLUTONIUM 74
Stupido / Joose Berglund (joose@stupido.fi)

ROSITA LUU
Helmileyvt / Arwi Lind  (info@helmilevyt.com)

RUUSUT
Fullsteam Records / Katja Vauhkonen (katja@fullsteam.fi)

RULES
Soliti / Nick Triani  (triani.nick@gmail.com)

RÄJÄYTTÄJÄT
rajayttajat@gmail.com

SAMULI PUTRO
Promo Sapiens / Tarja Kojonen (tara@promosapienshelsinki.fi)

TERVEET KÄDET
Svart Music / Jukka Taskinen (jukka.taskinen@svartmusic.com)

UUSI FANTASIA
Fullsteam / Anna Mäkelä (anna@fullsteam.fi)

VESALA
Warner / Isadora Kamotskin (isadora.kamotskin@warnermusic.com)

VIITASEN PIIA
Texicalli Records (texicalli@texicallirexords.com) 

XYSMA
Fullsteam / Toni Ritonen (toni@fullsteam.fi)

YEBOYAH
Sony Music / Jannika Nyqvist (jannika.nyqvist@sonymusic.com)

YONA
Universal Music / Veera Hjerppe (veera.hjerppe@umusic.com)