Vieraat

Press

Sidewaysin tiedottajana toimii Johannes Kinnunen (041-5336211, johannes@fullsteam.fi)

Jos et saa vielä Sidewaysin tiedotteita tai sinulla on kysyttävää festivaaliin liittyen, ota yhteyttä!
 

Promokuvat

Festivaaleilla esiintyvien artistien promokuvia löytyy täältä.

Sidewaysin tapahtumakuvia vapaaseen toimitukselliseen media-käyttöön löytyy täältä. Muistathan mainita kuvaajan ja Sidewaysin nimet käytön yhteydessä, krediitit löytyvät aina kuvatiedoston nimestä (esim: Sideways / Etunimi Sukunimi).


Akkreditointi

Sidewaysin akkreditointi avataan jälleen keväällä 2020.

Olemme kaikkiin hakemuksen lähettäneisiin henkilöihin yhteydessä ennen festivaalia. Akkreditointiin liittyvissä kysymyksissä voitte olla yhteydessä sähköpostitse: akkreditointi@fullsteam.fi

Jokainen (siis aivan jokainen!) hyväksytyn akkreditointipäätöksen saanut henkilö (press/guest/artistin vieras/yms.) on velvoitettu maksamaan rannekkeen noudon yhteydessä hyväntekeväisyyteen ohjattava 10 euron akkreditointimaksu. Lisätiedot akkreditointilomakkeessa.

Huomaa, että akkreditointeja on tarjolla hyvin rajallinen määrä ja lähetetty hakemus ei takaa myönteistä päätöstä.


Kuvaaminen Sideways-alueella

Sideways-alueella kuvaaminen on sallittua myös ilman photo-passia eli kaikki halukkaat voivat tuoda tapahtumaan myös järjestelmäkameroita.

Keikkojen kuvaaminen lavan edessä ns. photo pitissä edellyttää akkreditoinnin myöntämää photo-passia. Kolmen suurimman lavan edessä (Sideways Stage, Aurora, Black Box) löytyy kuvausalueet, joissa kuvaaminen sallittua ilman salamaa 3 ensimmäisen biisin ajan.

Keikkojen vdeokuvaaminen on kiellettyä ilman artistilta saatua kuvauslupaa.


Artistien haastattelupyynnöt

Alempaa löydät Sideways-esiintyjien haastattelukontaktit. Sovithan kaikki haastattelut ja muut asiat artistin edustajan kanssa hyvissä ajoin ennen festivaalia.
 

ULKOMAISET ARTISTIT:

AMYL AND THE SNIFFERS (AU)
Playground / Laura Jonsson (laura@playgroundmusic.com)

BLACK MIDI (UK)
Playground / Laura Jonsson (laura@playgroundmusic.com)

CASS MCCOMBS (US)
Playground / Ninni Wetterstrand (050-4007656, ninni@playgroundmusic.com)

CAUTIOUS CLAY (US)
Fullsteam / Lassi Linnola (044-3270231, lassi@fullsteam.fi)

DAM-FUNK (US)
Fullsteam / Lassi Linnola (044-3270231, lassi@fullsteam.fi)

DANNY BROWN (US)
Fullsteam / Lassi Linnola (044-3270231, lassi@fullsteam.fi)

EMPRESS OF (US)
Fullsteam / Lassi Linnola (044-3270231, lassi@fullsteam.fi)

FOREST SWORDS (UK)
Fullsteam / Lassi Linnola (044-3270231, lassi@fullsteam.fi)

GAZELLE TWIN (UK)
Fullsteam / Lassi Linnola (044-3270231, lassi@fullsteam.fi)

GEORGIA (UK)
Playground / Nick Triani (050-5780443, triani@playgroundmusic.com)

HOT CHIP (UK)
Playground / Nick Triani (050-5780443, triani@playgroundmusic.com)

HOT SNAKES (US)
Playground / Nick Triani (050-5780443, triani@playgroundmusic.com)

HUUN-HUUR-TU (RU)
Fullsteam / Lassi Linnola (044-3270231, lassi@fullsteam.fi)

IDLES (UK)
Fullsteam / Lassi Linnola (044-3270231, lassi@fullsteam.fi)

KATE TEMPEST (UK)
Fullsteam / Lassi Linnola (044-3270231, lassi@fullsteam.fi)

KIKAGAKU MOYO (JP)
Fullsteam / Lassi Linnola (044-3270231, lassi@fullsteam.fi)

KURT VILE AND THE VIOLATORS (USA)
Playground / Laura Jonsson (laura@playgroundmusic.com)

LET’S EAT GRANDMA (UK)
Fullsteam / Lassi Linnola (044-3270231, lassi@fullsteam.fi)

LOW (US)
Playground / Nick Triani (050-5780443, triani@playgroundmusic.com)

MAGMA (FR)
Fullsteam / Lassi Linnola (044-3270231, lassi@fullsteam.fi)

NAS (US)
Universal / Anniina Baumann (Anniina.Baumann@umusic.com)

PAN DAIJING presents FIST PIECE (CN)
Fullsteam / Lassi Linnola (044-3270231, lassi@fullsteam.fi)

PUCE MARY (DK)
Fullsteam / Lassi Linnola (044-3270231, lassi@fullsteam.fi)

RIVAL CONSOLES (UK)
Fullsteam / Lassi Linnola (044-3270231, lassi@fullsteam.fi)

ROGER ENO (UK)
Fullsteam / Lassi Linnola (044-3270231, lassi@fullsteam.fi)

SNAIL MAIL (US)
Matador / Laura Jonsson (laura@playgroundmusic.com)

SPENCER KRUG (CA)
Fullsteam / Lassi Linnola (044-3270231, lassi@fullsteam.fi)

STEPHEN MALKMUS & THE JICKS (US)
Playground / Nick Triani (050-5780443, triani@playgroundmusic.com)

SUEDE (UK)
Warner Music / Karoliina Kanerva (karoliina.kanerva@warnermusic.com)

TIM HECKER & KONOYO ENSEMBLE (CA/JP)
Fullsteam / Lassi Linnola (044-3270231, lassi@fullsteam.fi)

TOMBERLIN (US)
Supersounds / promo@supersounds.fi

UNCLE ACID AND THE DEADBEATS (UK)
Fullsteam / Lassi Linnola (044-3270231, lassi@fullsteam.fi)
 

KOTIMAISET ARTISTIT

3TM
We Jazz / office@wejazz.fi

AAVIKKO
Ektro / ektro.records@dnainternet.net)

ANTTI TOLVI
antti@anttitolvi.com

ASA & BAND
Fullsteam / Maija Kaarna (maija@fullsteam.fi)

BIZI
saara@pmerecords.fi

CHISU
Warner / Isadora Kamotskin (045-1209931, isadora.kamotskin@warnermusic.com)

CIRCLE
ektro.records@dnainternet.net

COLOR DOLOR
Soliti / Nick Triani (050-5780443, triani@playgroundmusic.com)

CLEDOS
Warner / Noora Kärki (044-9811633, noora.karki@warnermusic.com)

D.R.E.A.M.G.I.R.L.S.
All Day / Einari Stylman (050-5508761, einari@allday.fi)

DJ IBUSAL
Skorpioni / info@skorpioni.club

ELEANOORA ROSENHOLM 
Fonal / Sami Sänpäkkilä (050-5841486, sami@fonal.com)

ERNIE HAWKS & THE SOUL INVESTIGATORS
info@timmion.com

GHOST WORLD
Svart / Jukka Taskinen (040-7799618, jukka.taskinen@svartmusic.com)

HEBOSAGIL
band@hebosagil.com

HENRIK!
All Day / Feniks Willamo (feniks@allday.fi)

THE HOLY
Playground / Nick Triani (050-5780443, triani@playgroundmusic.com)

IBE
Skorpiono / Tino Pirttioja (tino@skorpioni.live)

ISMO ALANKO
Fullsteam Records / Katja Vauhkonen (katja@fullsteam.fi)

JAAKKO EINO KALEVI
Playground / Nick Triani (050-5780443, triani@playgroundmusic.com)

JESSE MARKIN
Vild / Martin Linnankoski (martin@vildmusic.com)

JUKKA NOUSIAINEN & KUMPP.
tntserviisi@gmail.com

KANERVA
lodetsu@gmail.com

KRIDLOKK x TUUTTIMÖRKÖ x AIVOVUOTO
All Day / Esa Nikkilä (046-8510651, esa@allday.fi)

LAC BELOT
Solina / Tom Riski (040-1711306, tom@solinarecords.com)

LINKOPII
Luova Records / Visa Uotila (050-4717371, promo@luovarecords.com)

MAUSTETYTÖT
Is This Art / Aki Roukala (040-7587277, aki@isthisart.fi)

MUUAN MIES
Helmi levyt (helmilevyt@gmail.com)

OLAVI UUSIVIRTA
Universal / Tara Kojonen (050-4673269, tara.kojonen@umusic.com)

ONNI BOI
Playground / Ninni Wetterstrand (050-4007656, ninni@playgroundmusic.com

PYKÄRI feat. AHJO ENSEMBLE
saara@pmerecords.fi

PÄÄ KII
Stupido / Joose Berglund (040-5468779, joose@stupido.fi)

RADIOPUHELIMET
If Society / info@ifsociety.com

ROSITA LUU
Helmi Levyt / info@helmilevyt.com

RUUSUT
Fullsteam / Katja Vauhkonen (040-7479933, katja@fullsteam.fi)

SITOI
sitoisikositoi@gmail.com

VESTA
Warner / Isadora Kamotskin (045-1209931, isadora.kamotskin@warnermusic.com)

VUORET
Soit se silti / Tomi Nordlund (tomi@soitsesilti.fi)

WASTE OF SPACE ORCHESTRA
Svart / Jukka Taskinen (040-7799618, jukka.taskinen@svartmusic.com)

YDINPERHE
romppainenheikki@gmail.com

YEBOYAH
yeboyah@gmail.com