Vieraat

Press

Sidewaysin tiedottajana toimii Johannes Kinnunen (041-5336211, johannes@fullsteam.fi)

Jos et saa vielä Sidewaysin tiedotteita tai sinulla on kysyttävää festivaaliin liittyen, ota yhteyttä!
 

Promokuvat

Festivaaleilla esiintyvien artistien promokuvia löytyy täältä.

Sidewaysin tapahtumakuvia aikaisempien vuosien festivaaleilta vapaaseen toimitukselliseen media-käyttöön löytyy täältä. Muistathan mainita kuvaajan ja Sidewaysin nimet käytön yhteydessä, krediitit löytyvät aina kuvatiedoston nimestä (esim: Sideways / Etunimi Sukunimi).


Akkreditointi

Sidewaysin akkreditointi avataan jälleen keväällä 2020.


Kuvaaminen Sideways-alueella

Sideways-alueella kuvaaminen on sallittua myös ilman photo-passia eli kaikki halukkaat voivat tuoda tapahtumaan myös järjestelmäkameroita.

Keikkojen kuvaaminen lavan edessä ns. photo pitissä edellyttää akkreditoinnin myöntämää photo-passia. Kolmen suurimman lavan edessä (Sideways Stage, Aurora, Black Box) löytyy kuvausalueet, joissa kuvaaminen sallittua ilman salamaa 3 ensimmäisen biisin ajan.

Keikkojen vdeokuvaaminen on kiellettyä ilman artistilta saatua kuvauslupaa.


Artistien haastattelupyynnöt

Alempaa löydät Sideways-esiintyjien haastattelukontaktit. Sovithan kaikki haastattelut ja muut asiat artistin edustajan kanssa hyvissä ajoin ennen festivaalia.
 

ULKOMAISET ARTISTIT:

ANNA OF THE NORTH (NO)
Fullsteam / Johannes Kinnunen (johannes@fullsteam.fi)

THE AVALANCHES (AU)
Playground / Laura Jonsson (laura@playgroundmusic.com)

BELLE AND SEBASTIAN (UK)
Playground / Laura Jonsson (laura@playgroundmusic.com)

DIIV (US)
Playground / Nick Triani (050-5780443, triani@playgroundmusic.com)

FLOATING POINS (UK)
Playground / Laura Jonsson (laura@playgroundmusic.com)

KELIS (US)
Fullsteam / Johannes Kinnunen (johannes@fullsteam.fi)

OM (US)
Fullsteam / Johannes Kinnunen (johannes@fullsteam.fi)

PASSENGER (UK)
Fullsteam / Johannes Kinnunen (johannes@fullsteam.fi)

SHEER MAG (US)
Fullsteam / Johannes Kinnunen (johannes@fullsteam.fi)

SHURA (UK)
Playground / Nick Triani (050-5780443, triani@playgroundmusic.com)
 

KOTIMAISET ARTISTIT

22-Pistepirkko
Piikkikasvi / Kari Pössi (kari.possi@piikkikasvi.fi)

Antti Autio
Soit se silti / Tomi Nordlun (tomi@soitsesilti.fi)

Gasellit
Universal / Mari Hautamäki (mari.hautamaki@umusic.com)

The Hearing
Solina / Tom Riski (tom@solinarecords.com)

Karina
Is This Art / Pietari Pyykönen (pietari@isthisart.fi)

Maustetytöt
Is This Art / Aki Roukala (aki@isthisart.fi)

PH
Svart / Jukka Taskinen (jukka.taskinen@svartmusic.com)

Plutonium 74
Stupido / Joose Berglund (joose@stupido.fi)

Räjäyttäjät
rajayttajat@gmail.com

Terveet Kädet
Fullsteam / Maija Kaarna (maija@fullsteam.fi)

Vesala
Warner / Isadora Kamotskin (isadora.kamotskin@warnermusic.com)

XYSMA
Fullsteam / Toni Ritonen (toni@fullsteam.fi)