Vieraat

Press

Sidewaysin tiedottajana toimii Johannes Kinnunen (041-5336211, johannes@fullsteam.fi)

Jos et saa vielä Sidewaysin tiedotteita tai sinulla on kysyttävää festivaaliin liittyen, ota yhteyttä!
 

Promokuvat

Festivaaleilla esiintyvien artistien promokuvia löytyy täältä.

Sideways 2018 -tapahtumakuvia vapaaseen toimitukselliseen media-käyttöön löytyy täältä. Muistathan mainita kuvaajan ja Sidewaysin nimet käytön yhteydessä, krediitit löytyvät aina kuvatiedoston nimestä (esim: Sideways / Etunimi Sukunimi).


Akkreditointi

Sidewaysin akkreditointi avautuu keväällä 2019, aikaisempina vuosina huhtikuussa. Huomaa, että akkreditointeja on tarjolla hyvin rajallinen määrä ja lähetetty hakemus ei takaa myönteistä päätöstä.


Kuvaaminen Sideways-alueella

Sideways-alueella kuvaaminen on sallittua myös ilman photo-passia eli kaikki halukkaat voivat tuoda tapahtumaan myös järjestelmäkameroita.

Keikkojen kuvaaminen lavan edessä ns. photo pitissä edellyttää akkreditoinnin myöntämää photo-passia. Kolmen suurimman lavan edessä (Sideways Stage, Aurora, Black Box) löytyy kuvausalueet, joissa kuvaaminen sallittua ilman salamaa 3 ensimmäisen biisin ajan. Keikkojen vdeokuvaaminen on kiellettyä ilman artistilta saatua kuvauslupaa.


Artistien haastattelupyynnöt

Alempaa löydät Sideways-esiintyjien haastattelukontaktit. Sovithan kaikki haastattelut hyvissä ajoin ennen festivaalia. 
 

ULKOMAISET ARTISTIT:

DANNY BROWN (USA)
Fullsteam / Johannes Kinnunen (041-5336211, johannes@fullsteam.fi)

IDLES (UK)
Fullsteam / Johannes Kinnunen (041-5336211, johannes@fullsteam.fi)

KIKAGAKU MOYO (JP)
Fullsteam / Johannes Kinnunen (041-5336211, johannes@fullsteam.fi)

KURT VILE AND THE VIOLATORS (USA)
Matador / Laura Jonsson (laura@playgroundmusic.com)

LET’S EAT GRANDMA (UK)
Fullsteam / Johannes Kinnunen (041-5336211, johannes@fullsteam.fi)

LIZZO (US)
Warner / Emma Hynnä (Emma.Hynna@warnermusic.com)

NAS (US)
Universal / Anniina Baumann (Anniina.Baumann@umusic.com)

SNAIL MAIL (US)
Matador / Laura Jonsson (laura@playgroundmusic.com)

SUEDE
Warner Music / Karoliina Kanerva (karoliina.kanerva@warnermusic.com)
 

KOTIMAISET ARTISTIT

D.R.E.A.M.G.I.R.L.S.
All Day / Einari Stylman (050-5508761, einari@allday.fi)

DJ IBUSAL
Skorpioni / info@skorpioni.club

LAC BELOT
Solina / Tom Riski (040-1711306, tom@solinarecords.com)

OLAVI UUSIVIRTA
Universal / Tara Kojonen (050-4673269, tara.kojonen@umusic.com)

PÄÄ KII
Stupido / Joose Berglund (040-5468779, joose@stupido.fi)

RADIOPUHELIMET
If Society / info@ifsociety.com

ROSITA LUU
Helmi Levyt / info@helmilevyt.com

VUORET
Soit se silti / Tomi Nordlund (tomi@soitsesilti.fi)