Vieraat

Press

Sidewaysin tiedottajana toimii Johannes Kinnunen (041-5336211, johannes@fullsteam.fi).

Jos et saa vielä Sidewaysin tiedotteita tai sinulla on kysyttävää festivaaliin liittyen, ota yhteyttä!
 

Promokuvat

Festivaaleilla esiintyvien artistien promokuvia löytyy täältä.

Sidewaysin tapahtumakuvia aikaisempien vuosien festivaaleilta vapaaseen toimitukselliseen media-käyttöön löytyy täältä. Muistathan mainita kuvaajan ja Sidewaysin nimet käytön yhteydessä, krediitit löytyvät aina kuvatiedoston nimestä (esim: Sideways / Etunimi Sukunimi).


Akkreditointi

Sidewaysin akkreditointi avataan jälleen keväällä 2020. Huomaattehan, että saamme valtavasti hakemuksia, joista vain osa voidaan hyväksyä. Lähetetty hakemus ei siis takaa ilmaislipun myöntämistä.


Kuvaaminen Sideways-alueella

Sideways-alueella kuvaaminen on sallittua myös ilman photo-passia eli kaikki halukkaat voivat tuoda tapahtumaan myös järjestelmäkameroita.

Keikkojen kuvaaminen lavan edessä ns. photo pitissä edellyttää akkreditoinnin myöntämää photo-passia. Kolmen suurimman lavan edessä (Sideways Stage, Aurora, Black Box) löytyy kuvausalueet, joissa kuvaaminen sallittua ilman salamaa 3 ensimmäisen biisin ajan (joillain artisteilla voi olla tästä poikkeavia kuvaussääntöjä).

Keikkojen vdeokuvaaminen on kiellettyä ilman artistilta saatua kirjallista kuvauslupaa.


Artistien haastattelupyynnöt

Sovithan kaikki haastattelut ja muut käytännön asiat suoraan artistin edustajien kanssa hyvissä ajoin ennen festivaalia. Alempaa löydät Sideways-esiintyjien haastattelukontaktit. Tarvittaessa artistihaastatteluihin liittyvissä kysymyksissä auttaa Iida Nieminen (040-5187693, iida@fullsteam.fi).
 

ULKOMAISET ARTISTIT:

100 gecs (US)
Warner Music Finland / Anna-Maria Winter (anna-maria.winter@warnermusic.com)

ANNA OF THE NORTH (NO)
Fullsteam / Iida Nieminen (iida@fullsteam.fi)

THE AVALANCHES (AU)
Playground / Laura Jonsson (laura@playgroundmusic.com)

BELLE AND SEBASTIAN (UK)
Playground / Laura Jonsson (laura@playgroundmusic.com)

DIIV (US)
Playground / Nick Triani (050-5780443, triani@playgroundmusic.com)

FLOATING POINS (UK)
Playground / Laura Jonsson (laura@playgroundmusic.com)

GIANT SWAN (UK)
Fullsteam / Iida Nieminen (iida@fullsteam.fi)

GOLDLINK (US)
Sony / Tuuli Salla (tuuli.salla@sonymusic.com)

JUNGLEPUSSY (US)
Fullsteam / Iida Nieminen (iida@fullsteam.fi)

KELIS (US)
Fullsteam / Iida Nieminen (iida@fullsteam.fi)

L7 (US)
Fullsteam / Iida Nieminen (iida@fullsteam.fi)

OM (US)
Fullsteam / Iida Nieminen (iida@fullsteam.fi)

PASSENGER (UK)
Fullsteam / Iida Nieminen (iida@fullsteam.fi)

SHAME (UK)
Playground / Nick Triani (050-5780443, triani@playgroundmusic.com)

SHEER MAG (US)
Fullsteam / Iida Nieminen (iida@fullsteam.fi)

SHURA (UK)
Playground / Nick Triani (050-5780443, triani@playgroundmusic.com)

SQUID (UK)
Fullsteam / Iida Nieminen (iida@fullsteam.fi)

SUDAN ARCHIVES (US)
Fullsteam / Iida Nieminen (iida@fullsteam.fi)

TINARIWEN (ML)
Fullsteam / Iida Nieminen (iida@fullsteam.fi)

VANISHING TWIN (UK)
Fullsteam / Iida Nieminen (iida@fullsteam.fi)
 

KOTIMAISET ARTISTIT

22-PISTEPIRKKO
Piikkikasvi / Kari Pössi (kari.possi@piikkikasvi.fi)

ADIKIA
info@rutilusmusic.com

ANTTI AUTIO
Soit se silti / Tomi Nordlund (tomi@soitsesilti.fi)

BOBBY OROZA
Playground / Nick Triani (050-5780443, triani@playgroundmusic.com)

GASELLIT
Universal / Mari Hautamäki (mari.hautamaki@umusic.com)

THE HEARING
Solina / Tom Riski (tom@solinarecords.com)

JESSE MARKIN
Vild Music / Martin Linnankoski (martin@vildmusic.com)

KARINA
Is This Art / Pietari Pyykönen (pietari@isthisart.fi)

KUBE
Live Nation / Mikko Määttänen (mikko.maattanen@livenation.fi)

KYNNET
kynnetkasvaa@gmail.com

LITKU KLEMETTI
promo@luavarecords.com

MAUSTETYTÖT
Is This Art / Aki Roukala (aki@isthisart.fi)

PARIISIN KEVÄT
Fullsteam Records / Anna Mäkelä (anna@fullsteam.fi)

PH
Svart / Jukka Taskinen (jukka.taskinen@svartmusic.com)

PLUTONIUM 74
Stupido / Joose Berglund (joose@stupido.fi)

RÄJÄYTTÄJÄT
rajayttajat@gmail.com

SAMULI PUTRO
Universal / Tarja Kojonen (tara@promosapienshelsinki.fi)

TERVEET KÄDET
Fullsteam / Maija Kaarna (maija@fullsteam.fi)

URSUS FACTORY
ursusfactory@gmail.com

VESALA
Warner / Isadora Kamotskin (isadora.kamotskin@warnermusic.com)

VIITASEN PIIA
viitasenpiia@gmail.com

XYSMA
Fullsteam / Toni Ritonen (toni@fullsteam.fi)