Sidewaysin tiedottajana toimii Johannes Kinnunen (041-5336211, johannes@fullsteam.fi).

Jos et saa vielä Sidewaysin tiedotteita tai sinulla on kysyttävää festivaaliin liittyen, ota yhteyttä!
 

Promokuvat

Festivaaleilla esiintyvien artistien promokuvia löytyy täältä.

Sidewaysin tapahtumakuvia aikaisempien vuosien festivaaleilta vapaaseen toimitukselliseen media-käyttöön löytyy täältä. Muistathan mainita kuvaajan ja Sidewaysin nimet käytön yhteydessä, krediitit löytyvät aina kuvatiedoston nimestä (esim: Sideways / Etunimi Sukunimi).


Akkreditointi

Sidewaysin akkreditointi avataan jälleen keväällä 2021. Huomaattehan, että saamme valtavasti hakemuksia, joista vain osa voidaan hyväksyä. Lähetetty hakemus ei siis takaa ilmaislipun myöntämistä.


Kuvaaminen Sideways-alueella

Sideways-alueella kuvaaminen on sallittua myös ilman photo-passia eli kaikki halukkaat voivat tuoda tapahtumaan myös järjestelmäkameroita.

Keikkojen kuvaaminen lavan edessä ns. photo pitissä edellyttää akkreditoinnin myöntämää photo-passia. Kolmen suurimman lavan edessä (Sideways Stage, Aurora, Black Box) löytyy kuvausalueet, joissa kuvaaminen sallittua ilman salamaa 3 ensimmäisen biisin ajan (joillain artisteilla voi olla tästä poikkeavia kuvaussääntöjä).

Keikkojen vdeokuvaaminen on kiellettyä ilman artistilta saatua kirjallista kuvauslupaa.


Artistien haastattelupyynnöt

Sovithan kaikki haastattelut ja muut käytännön asiat suoraan artistin edustajien kanssa hyvissä ajoin ennen festivaalia. Alempaa löydät Sideways-esiintyjien haastattelukontaktit. Tarvittaessa artistihaastatteluihin liittyvissä kysymyksissä auttaa Iida Nieminen (040-5187693, iida@fullsteam.fi).
 

ULKOMAISET ARTISTIT:

THE AVALANCHES (AU)
Playground / Laura Jonsson (laura@playgroundmusic.com)

BELLE AND SEBASTIAN (UK)
Playground / Laura Jonsson (laura@playgroundmusic.com)

FLOATING POINS (UK)
Playground / Laura Jonsson (laura@playgroundmusic.com)

JUNGLEPUSSY (US)
Fullsteam / Iida Nieminen (iida@fullsteam.fi)

KELIS (US)
Fullsteam / Iida Nieminen (iida@fullsteam.fi)

OM (US)
Fullsteam / Iida Nieminen (iida@fullsteam.fi)
 

KOTIMAISET ARTISTIT

22-PISTEPIRKKO
Piikkikasvi / Kari Pössi (kari.possi@piikkikasvi.fi)

GASELLIT
Sony / Jannika Nyqvist (jannika.nyqvist@sonymusic.com)

KARINA
Is This Art / Pietari Pyykönen (pietari@isthisart.fi)

PLUTONIUM 74
Stupido / Joose Berglund (joose@stupido.fi)

SAMULI PUTRO
Universal / Tarja Kojonen (tara@promosapienshelsinki.fi)

VESALA
Warner / Isadora Kamotskin (isadora.kamotskin@warnermusic.com)

XYSMA
Fullsteam / Toni Ritonen (toni@fullsteam.fi)